THE 2-MINUTE RULE FOR ODKLEJANIE SIATKóWKI

The 2-Minute Rule for odklejanie siatkówki

The 2-Minute Rule for odklejanie siatkówki

Blog Article

Przedarciowe odwarstwienie siatkówki jest szczególnie niebezpieczne i wymaga natychmiastowej interwencji, gdyż może spowodować obniżoną ostrość wzroku lub nawet trwałą utratę wzroku.

Operacja odwarstwienia siatkówki może również obejmować zabieg laserowy, który tworzy małe blizny na błonie naczyniowej, pomagające w przytwierdzeniu siatkówki do ściany gałki ocznej.

Cukrzyca to choroba XXI wieku. Cierpi na nią przeszło 400 milionów ludzi na całym świecie. Jednym z jej powikłań jest retinopatia oka. Czym grozi to schorzenie i jak je leczyć? Sprawdź!

Na obwodzie siatkówki często pojawiają się pierwsze objawy, takie jak błyski światła lub „pływające” plamki w polu widzenia. Jeśli odwarstwienie siatkówki nie zostanie szybko zdiagnozowane i leczone, proces ten może prowadzić do całkowitego oderwania siatkówki od ściany gałki ocznej, co grozi trwałą utratą wzroku.

Przyczyn odklejenia się siatkówki jest wiele i mogą just one doprowadzać do powstawania zmian w różnych mechanizmach w zależności od rodzaju.

Na początku dolegliwość ta nie daje żadnych objawów, może ograniczać się do lokalnego obszaru siatkówki, a z czasem submitępuje i prowadzi do jej całkowitego odwarstwienia. Konsekwencją tego schorzenia może być pogorszenie wzroku, a nawet jego całkowita utrata. W grupie ryzyka są cukrzycy oraz pacjenci website z atopowym zapaleniem skóry.

Jak wielokrotnie wspominano odwarstwienie siatkówki jest stanem wymagającym szybkiej i fachowej pomocy. Im krótszy odstęp czasu między wystąpieniem pierwszych objawów a zgłoszeniem się do lekarza, tym lepsze rokowanie.

Siatkówka to najbardziej wewnętrzna warstwa gałki ocznej, która jest zbudowana z komórek nerwowych oraz barwnikowych. To właśnie na niej skupiają się promienie świetlne, które dostając się do oka przechodzą kolejno przez rogówkę, soczewkę oraz ciało szkliste. Światło to jest następnie przekształcane w impulsy elektryczne, które przedostają się przez poszczególne warstwy siatkówki aż do nerwu wzrokowego i w końcu do naszego mózgu.

Objawy odwarstwienia siatkówki mogą różnić się w zależności od stopnia uszkodzenia i lokalizacji odwarstwienia. W niektórych przypadkach, odwarstwienie może przebiegać bezobjawowo, co sprawia, że regularne badania okulistyczne są niezwykle ważne.

W przypadku pojawienia się takich objawów, konieczne jest szybkie badanie okulistyczne, aby lekarz okulista mógł dokładnie ocenić stan wewnątrz oka i zalecić odpowiednie leczenie odwarstwienie siatkówki.

Niekiedy konieczny jest przeszczep siatkówki oka. Choć dotyczy to jedynie najcięższych przypadków.

Główną metodą profilaktyczną jest laserowa fotokoagulacja. Dzięki energii cieplnej lasera dochodzi wytworzenia blizny miedzy nabłonkiem barwnikowym a częścią wzrokową siatkówki. Alternatywną metodą jest przymrożenie siatkówki, czyli kriokoagulacja.

wysokiego stopnia krótkowzroczność – oko krótkowzroczne jest szczególnie podatne na zmiany zwyrodnieniowe; niektóre z nich (np. tzw. zwyrodnienia kraciaste) predysponują do odwarstwienia siatkówki,

Sierpień to miesiąc intensywnego pylenia wielu roślin. Sprawdź, które alergeny są najbardziej aktywne w sierpniu, jakie są objawy i w jaki sposób możesz radzić sobie z objawami alergii wziewnej. 

Report this page